30. 11. 2011.

Guggenheim Palettes



S obzirom da su na mojoj novogodisnjoj listi zelja Pantone karte, palete koje je napravio njujorski Gugenhajm su right up my alley.

 


Sto Njujorkeri umeju da upakuju detalj i pretvore ga u magiju... to retko ko ume. Istorija i sadasnjost spakovani u korisno bez nepotrebnog sentimentalisanja. Njihove dve palete, kreirane u saradnji sa Fine Paints of Europe, sakupljaju i predstaljaju trajno od Gugenhajma.

Prva, paleta od 50 galerijskih tonova, sastoji se od boja od kojih je sacinjena sama zgrada. Boje spoljasnje fasade zgrade koju je projektovao Frenk Lojd Rajt, pa delovi enterijera, fiksni i promenljivi. Boje koje su bile podloge za razne postavke kroz istoriju muzeja, one koje su objedinjavale postavke ili isticale pojedinacna dela.









Druga, intenzivnija paleta, zove se Classical Colors, i predstavlja 150 tonova pronadjenih u slikama iz stalne postavke Gugenhajma. Sezan, van Gog, Kandinski. Delonej, de Kiriko.








Tako nepotrebno, tako predivno. Dostojanstveno i dopadljivo, kao istorija spakovana da vam stane u dzep. Kao vasa mala ekskluzivna kolekcija komada sljustenih zidova koji su bili paravan za najmocnije izlozbe koje je njujorski Gugenhajm ikada video...


28. 11. 2011.

Radost je osvezenje i obrnuto


Ako ste tu od pocetka emisije, secate se moje crtice o eseju koji sam na magistarskim studijama na Fakultetu primenjenih umetnosti pisala o Bori Iljovskom. Proslo je vec tri godine, taj sam rad odbranila u dalekom oktobru 2008.




Sada sam ga pronasla na bekap disku da bih ga ponovo odstampala i najzad dala primerak Bori. Koliko zelim da ovu brosuricu ima i procita je, toliko imam i klinacku tremu u strahu da ne bude razocaran.

Ipak, nema smisla da ovaj rad u formatu pdf-a dzonja na tamo nekom bekap disku. Zelim da saznate ko je Bora Iljovski ili da, ako za njega znate, vidite deo njegovog opusa iz ovakve perspektive. Pisala sam o slovnom znaku u njegovim slikama i evo tog rada u celini. Uzivajte.




27. 11. 2011.

Enjoy Black Coffee



Lenstvujem. Malko. Danas samo nesto fraj da proprati jutarnju, podnevnu ili vecernju kafu, pa cemo od sutra starim dobrim tempom. One post a day keeps brain moss away.


Diiivni slovni desktop wall poklanja nam Dear Coffee, I Love You.







24. 11. 2011.

Jardin Majorelle



Odmah da se razumemo, o bašti Mažorel ne pričam žudeći za letom i tropskim lunjanjima. Volim ovo hladno vreme, normalne sledove, odlaske i dolaske godišnjih doba.

Onda, da se razumemo još bolje, Maroko nikad nije bila destinacija mojih snova. Ni blizu. Ali bašta Mažorel je nešto posebno.




Key facts:

Bašta je nastala 1920, u vreme kada je Maroko bio francuski protektorat. Marakeš, puna adresa: Majorelle Garden, Avenue Yacoub el Mansour, Marrakesh, Marrakech-Tensift-El Haouz, Morocco, tj. OVDE:


Žak Mažorel, francuski umetnik, kreirao je ovu baštu na nešto manje od 50 kvadratnih metara. Od 1980. bašta je u posedu Iv Sen Lorana i Pjera Beržea. Sen Loranov pepeo je 2008. rasut po bašti Mažorel.





Čarobna boja zidova zaštićena je pod imenom Majorelle Blue. { dive into other shades of blue na Wikipediji }



Point of view:


ili:


Kornjace i kornjacice...


i cinoberke kao iz Matisove slike.


A onda, sa Majorelle Blue na zelene tonove...







Bašta je od 1947. otvorena za javnost. Call it what you want, ali kad se radi o ovakvim stvarima iskreno verujem ogranicenja. Obrazloženje u dve slike:




 


Uvek se trudim da navedem izvore slika. Danas zaista nemam snage. Ovih par divnih je sa TheClothesWhisperer, a ostale odsvukuda. Sosumi.


;p

23. 11. 2011.

Logos I ♥: PARKETT




Magazin Parkett posle 27 godina stamenog postojanja sa konstatnim kvalitetom i uigranim timom uporno potvrdjuje svoj ikonicki status. 

Njegov logo deluje mi taaako poznato, kao da mi je mnogo puta brzinski bljeskao pred ocima. Tako bitan, a meni potpuno nepoznat, danas otkrivam neke od naslovnih strana i uzivam u njima.





Magazin koji postoji na relaciji Cirih - Njujork, izlazi tri puta godisnje i ta tri godisnja broja uvek zajedno cine celinu kada im se pogledaju rikne. { via }




Da se vratim na korice. Sasvim adekvatne za sadrzaj koji cuvaju, one su sjajna kombinacija umetnickog i primenjenog, zacudne a efektne, misticne i slojevite a privlacne. Pre svega graficki pismene, bilo to likovno ili primenjeno. Dobra osnova sa divnim rasponom varijacija koje se setaju u svim pravcima, zavisno od umetnika koji je tema sa naslovne strane. Vidite, na primer, ovog Aleksa Kaca. Njujorska intelektualna elita. Kao muski antipod Majri Kalman. Love them.





Neke bajne, elegans neutralne (gore, iz uvoda) ili sa snaznim zutim akcentima kao na ovih par naslovnica:












Pa onda neki raznoliki pristupi, svaki dramaticno drugaciji od prethodnog, svaki iznenadjenje za sebe:








Ono sto im je konstanta je taj caaarobni logo, unlike any other.




Slova ne samo da su ustalasana kao zastava, pa stavljena i u prostor, ne samo da su selektivno dekorisana eksplozivnim trepljicama, nego su povrh svega - izvezena. Precious.

U razlicitim kolor tretmanima, ova glava magazina uvek ima upadljivo, centralno mesto, konstantnu velicinu i trajni sarm. Tako to ide sa logoima pravljenim mimo vremena, bez obzira na trendove.




21. 11. 2011.

Keep fighting the good fight




Interne fore mogu da budu jako iritantne. Narocito kad ne pripadaju vasem kruzoku. Nadam se da vas danas necu iznervirati, na programu je manifestacija nase gilde.


Poziv podnosenje radova za godisnju izlozbu americkog Art Directors Club-a potpisan je udarnickim auto hrabrenjem Keep Fighting the Good Fight. Kroz zabavan copy koji prati jednostavne, gotovo piktogramske ilustracije by Rami Niemi, ova serija oglasa predstavlja nasu bolnu smesnu svakodnevicu. Opet DDB, ovoga puta NYC ogranak.




Perfektan opis bi verovatno bio it's funny 'cause it's true, ali se kod nekih scena iznenada javi neki cvornovati bol u stomaku koji potseti na izvesna mucna poslovna iskustva. I guess that just makes me typical. ;p
















Plus, dragi napaceni dizajneri, ako biste malo da se smejete sebi, obavezno skocite do (adekvatno jako lepo dizajniranog) tumblr-a You Know You're A Designer When... na koji dizajneri sami salju recenice koje posteno opisuju njihove bihejvioralne devijacije. Big Bang Theory u paralelnom design nerd univerzumu. Samo par recenica kod kojih sam pomislila ok, sta je tu cudno? i vec narednog momenta se malo zabrinula. :D






Ako ste za malo grublji pristup, takoreci tough love, onda je za vas pre Good Fucking Design Advice. Tamo cete recenice naci i u formi wallpapera, a i imaju i radnju sa posterima, majicama, bedzevima i soljama. Takoreci, svim tipicno dizajnerskim ajtemima. ;D




Sta da vam kazem, dragi saborci,
KEEP FIGHTING
THE GOOD FUCKING FIGHT!


Related Posts with Thumbnails