31. 10. 2011.

Underwater Museum

REUTERS/Ho New

Skulptor, ronilac i podvodni fotograf Jason deCaires Taylor od 2006. ucestvuje u projektima koji pricaju o transformaciji i regeneraciji koralnih grebena.

Njegove skulpture ljudskih figura u prirodnoj velicini napravljene od ph neutralnog betona planirane su da budu svezi koralni grebeni koji regiji u kojoj se posade treba da pomognu preporod posle katastrofe koja se desila ljudskom dugotrajnom rusilackom aktivnoscu.







Najpoznatiji podvodni muzej ima vise od 400 njegovih skulptura i nalazi se u Meksiku. Kao i ostali, i ovaj podvodni muzej se nalazi u plitkoj bistroj vodi i blizu turistickih centara. Ovaj u Kankunu ima za cilj da odvrati paznju i skrene putanje turista ronilac od ugrozenih zona i tako koralnim grebenima omoguci da se obnove. Kao sledeci, arty nivo onog podvodnog bastovanstva o kom sam vam pricala. Kratki prilog National Geographics-a ispricace vam nesto vise.





Likovi pod vodom zasnovani su na fizionomijama lokalnog stanovnistva i to ih cini jos jezivijim, ako mene pitate. Divna je ideja, pametan nacin, ali ovaj mirni roj ljudi zatvorenih ociju sends shivers down my spine.







Kao Pompei i Herkulanum, naprasno zaledjeni u svakodnevnim aktivnostima nekim glomaznim uzasom. Eto tako mi deluje. O prelepim i ultimativno jezivim dermatitisima da ne pricam. Izabrala sam ovde najlepse, najblaze oblike transformacije betona u koralni sprud.







Moja percepcija mozda nije vasa. Moje ucitavanje jeze mozda nije objektivno. Ako vas utisak podvodne grobnice ne pritiska kao mene videcete samo brizljivo modelovane podvodne betonske ljude koji su domovi za nove kankunske koralne sprudove. I to zaista jeste big deal. Ovo sam morala da vam pokazem.


30. 10. 2011.

Paper Wish List



Za kraj Papirne Nedelje, mala wish lista koja se sastoji od par omiljenih paper goods.


Najpre, Sharpie Peel-Off™ China Markeri, dolar komad. Kada jednom dozivite radost cepanja papira u koji je urolano srce ovih olovaka, navucete se zanavek.





Onda, Veciti Kalendar. Ok, nije veciti, pre trajni. Sluzice vas od 2011 do 2030. Secam se da je mama cuvala jedan takav koji se dobijao uz neki magazin. Politikin zabavnik ili nesto slicno. Izgubila sam mu trag. Ovo bi bila dostojna zamena. Dizajniran bas fino, petnaestak dolara, dostupan za koji dan OVDE.




I za kraj, Post-it sat. Beleska na zglobu. Totalni love it. Ovaj i Tattly sat jedan do drugog i ceo svet je moj. Post it satovi u prikazanom stosu dostupni za nesto manje od 10 evra OVDE.





29. 10. 2011.

Air Vase



Najvece papirne carolije ipak pripadaju Japancima.


Danas - Air Vase. Jos jedan neobicno jednostavan papirni koncept koji zivot cini lepsim. Kreirali su ga tokijski Torafu Architects.




List papira isecen u krug i izrezbaren tako da se razvaci u mrezu koja moze da se modeluje u tanjire, cinije, vaze. Kada su njegove dve strane razlicito obojene dozovljava dodatno igranje, kao ova plavo + fluo zuta verzija.





Nezne ali otporne obloge za tanjirice, case, vaze, dekor za flasu, kao ethereal ukrasno pakovanje.






Posebne serije, sa metalasto srebrnim i zlatnim printom, pa zift crne, ozbiljne i elegantne. Ipak, cisto bele, obicne najobicnije bice podloga za najlepsu zabavu.




Najlepse od ovih rucno stampanih igrarija pronasla sam OVDE.


 


I ko ce da ceka Paper Week 2 da bi predstavio drugu malu divotu iz Torafu Architects studija. Njihov Tapehook:


28. 10. 2011.

Paper Rings





Kada se spoji edukacija iz oblasti i industrijskog dizajna u Bangkoku i product dizajna u Londonu, provuce kroz licnu prizmu Tithi Kutchamuch, desi se ovakvo papirno prstenje.





Iako stara vest, dating back to 2008, kada cu ga najzad pomenuti ako ne sada, za vreme Papirne Nedelje.




Ovo papirno prstenje mozete kupiti u formi godisnjeg seta koji ima po jedan prsten za svaki mesec, a mozete izabrati i pojedinacni prsten za sebe ili poklopniti nekome kao rodjendanski poklon.




Svaki od 12 meseci ima svoj poseban cvet i veruje se da to uparivanje postoji jos od Starog Rima. Ovako su spojeni: 

Januar - KARANFIL
Februar - LJUBICICA
Mart - NARCIS {Jonquil}
April - BELA RADA
Maj -  GLOG {Hawthorn}
Jun - RUZA
Jul - LALA
Avgust - BULKA
Septembar -  LADOLEŽ {Morning Glory}
Oktobar - KOSMOS {?}
Novembar - HRIZANTEMA
Decembar - ORHIDEJA





Od laserski izrezbarenog dvodimenzionalnog lista dvestagramskog papira, u par koraka...








... do prstena u obliku ruze.

Ima Tithi i metalnu ruzu, pa i metalnu menazeriju kucnih bubica, ali o tome mozda neki drugi put.


27. 10. 2011.

Pop-Up Sabuda




Cini mi se da su pop-up knjige jedna od najvecih magija koja u detinjstvu moze da vas zadesi.




Istorija mozda ima bitnijih momenata, savremena scena mozda i bitnijih autora, ipak, ROBERT SABUDA je vec godinama prvo ime koje mi sine na pomen ove papirne inzenjerije.



Stil ilustracije specifican za njegove knjige uopste nije moj omiljeni, literarni predlosci nisu sa moje wish liste, cak mu je i sajt tako nekako sirov, ogoljen. Ipak, sve navedeno zaboravim kada me carolija neshvatljivo dramaticnih iskakanja knjige u trecu dimenziju ocara kao dete koje, opet cu to reci, otvorenih usta bulji u vatromet.



Za decake i poneku malu avanturistkinju, tri knjige koje cine Encyclopedia Prehistorica komplet:





a njegov Petar Pan, Carobnjak iz Oza i Alisa treba da budu obavezan deo biblioteke svakog klinca. Decijim Ustavom zagarantovano pravo.





Proces pravljenja pop-up knjiga je bas onakav kakvim ga zamisljam. SKLAPAJU SE RUCNO. Tek onda 19 dolara koliko Alisa kosta deluje super smesno.




Sto se mene tice, bila bi mi dovoljna i jedna jedina cestitka koju je Sabuda napravio za MoMA Store, da padnem u nesvest od srece.



Zapravo, ako bih za rodjendan dobila neku od Sabudinih pop-up knjiga, cestitka na upakovanoj knjizi bi morala da bude jedna od ovih. To bi bila nekakva priprema, da srce ne implodira kada nestrpljivo iskidam omotni papir i vidim knjigu ravnu pedesetostrukoj ovakvoj cestitki!
Ako ste raspolozeni za pup-up making of your own, krenite sa Sabudinim fraj modlama pa dalje kreirajte sami.

Related Posts with Thumbnails